molykote
SOLİDFİLM TEKNOLOJİSİ
HİDRO MEKANİK SOLİDFİLM AVANTAJLARI NELERDİR?

 

 

 1. - Dişlilerde: Dişliler yapısı gereği çok büyük ve değişken yüklemeler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Birçok konvansiyonel sıvı ya da gres türü yağlayıcı tek başlarına dişli üzerinde oluşabilecek hasarlanmaları engelleyememektedir. Özellikler rodajda ve değişken yükler altında problemler ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. AFC dişli yüzeyleri üzerinde kayganlık ve koruma sağlayarak aşınma problemlerini inanılmaz ölçüde azaltmaktadır. Özellikle karıncalanma ve diş dibi aşınmalarında en efektif çözümdür.

2. - Pimler ve burçlar: Bu tip elemanlarda yetersiz yağlanma sebebiyle sık sık hasarlanmalar meydana gelmektedir. Genelde pim ya da burç ekipmanlarından biri işleyiş gereği daha yumuşak seçilerek feda edilir. Ancak AFC kaplama yapıldığında sistemdeki yüksek yük ve aşırı aşınmanın olumsuz etkiler i hem burç hem pim tarafında ayrı ayrı engellenebilmektedir. Böylece her iki ekipman da korunmaktadır.

3. - Zincir elemanları: Zincir yağları tozlu ve kirli ortamda çalışırken çamurlaşarak yağlama özelliklerini büyük oranda kaybederler. AFC kaplamalar kuru yağlama özellikleri ile bu sorunları bertaraf eder.

4. - Pistonlar ve yataklar: Parça yüzeylerinde rodaj ve soğuk kalkışlarda oluşabilecek aşırı aşınmalar engellenir. Enerji tasarrufu sağlanır. Sessiz ve uzun ömürlü bir çalışma elde edilir.

5. - Valf, valf tapası, kam milleri: Bu gibi sürtünme ve aşınmanın kritik ve sürekli olduğu organlarda emniyetli ve u zun ömürlü bir çalışma sağlar,

6.-AFC kaplamalar, Hava, Askeri ya da uzay sektörlerinde kullanılan birçok parça ya da ekipmanın üretim spesifikasyonunda yer almaktadır.

7. - Çok yüksek ya da düşük ısılarda, vakum etkisi altında ve etkili UV ışınlarına maruz hava, askeri ya da uzay araçlarında emniyet değerlerini arttırmak ve sorunsuz servis ömrü sağlayabilmek için AFC kaplamalar kullanılmaktadır.

8. - Bağlantı elemanları: Cıvatalar ve saplamaların makine ekipmanlarına kolay montajı ve bakımı geldiğinde demontajı sorunsuz olarak sağlanır. Birçok durumda gerekli ön gerilimin sisteme kazandırılabilmesi için cıvataya verilen döndü rme etkisi ile dişlilerde ki soğuk kaynak ya da cıvata kafası kopması, sürtünme katsayısının optimize edilmesi ile 9-yaylar: sürekli herezyon halide olduğu için bu bağlantılarda da kullanılabilinir.

9. - Kayar elemanlar: Bir biri üzerinde kayan lamalar, merkezleme pimleri ya da kilit tipi sürgüler uzun dönemde aşınmalar neticesinde boşluklu ve kasıntılı çalışmaya başlayabilirler. Bu durumun hassas bir şekilde kayıpsız kontrolü güçtür ama imkânsız da değildir. AFC kullanımı ile istenen verim fazlasıyla sağlanabilmektedir. Ve daha bir çok çeşit alanda solid film uygulamsının faydalarını görmek mümkün.. 

X